Uyuz, cilt altına giren ve şiddetli kaşıntıya sebep olan, göze hoş görünmeyen bir kızarıklığa neden olan mikroskobik akarlardır. Uyuzlar herkesi enfekte edebilir ve yakın vücut temasından veya el sıkışmak gibi ciltle temastan oluşur. Salgınlar bakım evlerinde, hastanelerde, hapishanelerde, çocuk bakım tesislerinde ve büyük insan gruplarının toplandığı yerlerde meydana gelebilir.

uyuz hakkında bilgiler
Uyuz 4

Uyuz yaşamak biraz rahatsız edici ve utanç verici olabilir, ancak kolayca idare edilebilir. Uyuzla nasıl başa çıkılacağını ve yeniden istilayı nasıl önleyeceğimizi öğrenelim.

Uyuz Nedir ve Nereden Gelir?

Uyuz, mikroskobik akar cildi enfekte ettiğinde ortaya çıkar.

Ciltte küçük sivilce benzeri lekeler görülür ve yoğun kaşıntıya neden olur (tipik olarak parmaklar arasında, bileklerde ve cinsel organlarda ancak herhangi bir yerde ortaya çıkabilir) geceleri daha kaşındırır.

Salgınlar kalabalık alanlarda meydana gelir ve uyuz yatağına, giysilere veya cilt temasından yakalanabilir (uyuzlar, insan teması olmadan yalnızca 72 saate kadar yaşayabilir)

Uyuz ve Tahtakurusu Farkı

Tahtakurusu yatağınızda yaşar ve geceleri kanınızla beslenmek için dışarı çıkar ve genellikle çıplak gözle görülebilecek kadar büyüktür. Uyuz mikroskobiktir ve yumurtalarını beslemek ve bırakmak için cildinizin altına girerler.

uyuz ve tahta kurusu farkı
Uyuz 5

Uyuz, cildinizde, tipik olarak parmaklarınızın arasında, bileklerinizde, eklemlerinizde, sırtınızda ve cinsel organlarınızda bir kızarıklık olarak görünür, ancak her yerde ortaya çıkabilir. Döküntü gri-beyazdır, ciltte kabarıktır ve geceleri kaşınır. Yumurtalar çatladığında, larvalar derinin daha da altına girer ve sorun daha da kötüleşir. Bu nedenle, vücudunuzda herhangi bir kızarıklık olduğunu fark ettiğiniz anda doktorunuza görünün.

Uyuz Yatakta Ne Kadar Yaşayabilir?

Uyuz bir yatakta 48-72 saat yaşayabilir. Bir kişide uyuz 2 aya kadar yaşayabilir ve 10 dakika boyunca 50 ° C  sıcaklığa maruz kalırsa ölür.

5 Kolay Adımda Yatağınızdaki Uyuzdan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Adım 1: Bir Hekime Danışın

Uyuzdan kurtulmanın ilk adımlarından biri, yatağın üzerindeki akarlarla mücadele etmeden önce kendinizi tedavi etmektir. Doktorunuz, döküntüyü görsel olarak tespit edebilecek ve akarları öldüren ve kaşıntıyı hafifleten topikal bir losyon veya krem ​​yazacaktır. Bazı durumlarda, doktorunuz enfekte bölgenin altına kazıyarak örnek alabilir.

2. Adım: Karmaşayı Kaldırın

Yatağınızla ilgilenmeden önce, en iyisi iyi bir temizlik yapmaktır. Uyuz akarları her yerde, büyük kağıt yığınlarında, kirli çamaşır yığınlarında, tozlu veya dağınık bir alanda yaşayabilir. Yatağınızın altını kontrol edin ve tüm dağınıklığı giderin, yatağın altını, başlığı, tabanı ve yatağı elektrikli süpürge ile vakumlayın.

3. Adım: Dikkatlice Temizleyin

En temiz eve sahip olabilirsiniz ve yine de uyuz istilasına uğrayabilirsiniz. Olur! Olduğunda, tüm evin yukarıdan aşağıya temizlenmesi gerekecektir.

Her zemini ve tüm mobilyaları süpürün (vakum poşetini eldivenli eller kullanarak mühürlü bir çöp poşetine attığınızdan emin olun)

Her zemini ve yüzeyi sıcak sabunlu suyla dezenfekte edin

Tüm evinizin tozunu alın, abajurları unutmayın

Adım 4: Dezenfektan Sprey ile İlaçlama

Uyuz için iyi bir dezenfektan sıcak sudur ancak evinizdeki herhangi bir dezenfektan spreyi yeterli olacaktır. Kapı kollarında, vakum ve paspas kollarında, uzaktan kumandalarda, mutfak dolabı kollarında, dokunduğunuz herhangi bir öğede düzenli olarak kullanın. Cep telefonunuzda, dizüstü bilgisayarınızda, masaüstünüzde, klavyenizde ve farenizde dezenfektan mendil kullanın.

Adım 5: Tüm Yatakları Sıcak Suda Yıkayın

Evde uyuz ilaçlaması için hayati bir adım çamaşır yıkamaktır. Tüm yatak takımlarınız, keten dolabınızdaki yatak takımı da dahil olmak üzere sıcak suda yıkanmalıdır, akarları öldürmek ve yeniden enfestasyonu önlemek için hepsinin yüksek sıcaklıkta (130-140 derece) yıkanması gerekir. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce ve sonra tutarken lastik eldiven giydiğinizden emin olun. Dolabınızdakiler dahil tüm giysilerinizi ve havlularınızı da yıkamak isteyebilirsiniz. Uyuz, insan teması olmadan ancak 48-72 saat yaşayabilse de, uyuzun giysilerden veya çarşaflardan yakalanması nadirdir, ancak imkansız değildir.

Uyuz Sonrası Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Uyuz için bir böcek ilacı, yastıklarınızda işe yarayabilir, ancak yüksek ısı, yastıklarınızdaki akarları ve bakterileri öldürecektir. Yastıklarınız makinede yıkanabilir ise, yüksek ısıda çalıştırın ve çamaşır deterjanı kullanın. Yastıkları dezenfekte etmek için kurutucunuzun ısısını da kullanabilirsiniz, ancak önce bakım etiketini kontrol edin. Yastıklar makinede yıkanamıyorsa veya kurutucuya konamıyorsa, tüm yastıklarınızı kapalı plastik torbalara koyun ve bodrum, tavan arası veya dolap gibi fazla kullanmadığınız bir yerde saklayın. Uyuzlar, insan konakçı olmadan 3 günden fazla yaşayamaz, yastıkları 3 hafta saklayıp plastik poşetleri çöpe atabilirsiniz.

Uyuzun Yeniden İstilası Nasıl Önlenir?

Evinizin ve yatak odanızın temizliği uyuz yatağı ilaçlaması ile aynı gün yapılmalıdır. Uyuz cansız nesneler üzerinde 3 güne kadar yaşayabilir. Tüm sıkı çalışmanızı geri almamak ve yıkanan giysilerinizi, havlularınızı veya çarşaflarınızı yeniden istila etmemek için temizlik işleminiz sırasında lastik eldiven giydiğinizden emin olun.

Uyuz ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Mobilyalar Uyuzdan Nasıl Kurtulur?

Uyuz ve kanepeler, yatağınız gibi yakın cilt teması nedeniyle gelişen bir istila için iyi bir karışımdır. Yatağınız için uyuz spreyi koltuğunuzda ve kumaş mobilyalarınızda da kullanılabilir. Tüm mobilyalarınızı, halılarınızı ve kilimlerinizi süpürün. Yastıklardan uyuz çıkarmakla aynı prensibi kullanarak 3 hafta boyunca plastik bir koltuk örtüsü kullanabilirsiniz.

Tahtakurusu Spreyi Uyuzları Öldürür mü?

Uyuz öldürücülerin doğal ilaçlarından biri de ısıdır. Buharlı bir temizleyici etkili olabilir, ancak dezenfektan bir sprey de uyuzları öldürecektir. Yeniden enfestasyonu önlemek için tüm yatak takımlarını, giysileri ve havluları sıcak bir döngüde yıkadığınızdan emin olun.

Uyuz İstilasının Belirtileri Nelerdir?

uyuz istilasının belirtileri nelerdir
Uyuz 6

-Deride beyaz-gri döküntü

-Özellikle geceleri şiddetli kaşıntı

-Ciltte küçük kabarcıklar / şişlikler

Uyuzdan Kurtulmak İçin Sonuç

Uyuz sprey yatak temizleyicileri, bir istilayla savaşmaya başlamak için harika bir yerdir. Evinizi uyuz için ilaçlamak çok yönlü bir yaklaşım gerektirir. Her şeyden önce, sorunu teşhis etmek ve kaşıntı giderici bir losyon almak için doktorunuza görünün.

Evinizi süpürürken ve çarşaflarınızı temizlerken lastik eldiven giydiğinizden emin olun. Çamaşırlarınızı, koltuğunuzu veya yatağınızı temizledikten sonra yeniden enfekte etmek istemezsiniz.

Uyuz yaşamak utanılacak bir şey değildir, kirli olduğunuz veya evinizin kirli olduğu anlamına gelmez. Uyuz, soğuk algınlığı gibidir, herkesin başına gelebilir. Uyuz kolayca ilaçlanabilir ve evinizde iyi bir bahar temizliği ile yeniden enfestasyonu önlemek kolaydır.

Yatağınız Uyuzdan Nasıl Kurtulur?

Uyuz böceği sprey yatak temizleyicileri ve dezenfektan spreyler, şilte üzerindeki uyuzları öldürecektir. Isı akarları öldüreceğinden buharlı bir temizleyici de işe yarayabilir. Ancak, tek başına bir sprey temizleyici iş görür. Akarları öldürmek için tüm yatak takımlarınızı sıcak bir döngüde yıkayın, yastıklarınızı yıkayın veya 3 hafta boyunca plastik bir torbada saklayın.

Uyuz Nereden Gelir?

Uyuz, derinin altında yer alan ve yoğun kaşıntıya neden olan oldukça bulaşıcı bir akardır. Uyuz deriden cilde temas yoluyla bulaşır ve enfekte yatak veya giysilerden cildinize bulaşabilir. Ne kadar temiz olursanız olun veya eviniz ne kadar temiz olursa olsun uyuz her ortamda ortaya çıkabilir. Ancak iyi haber, uyuzun kolayca ilaçlanabilmesidir.

Uyuz Yatakta Ne Kadar Yaşayabilir?

Uyuzlar, insan teması olmadan bir yatakta 72 saate kadar yaşayabilir. Bir kişide uyuz, ilaçlama olmaksızın 2 ay veya daha uzun süre yaşayabilir. Uyuzları yatağınızdan çıkarmak çok yönlü bir görevdir. Tüm yatak örtülerinizi sıcak döngüde yıkamak ve dezenfektan sprey kullanmak, tüm akarları öldürmenizi ve yeniden enfestasyonu önlemenizi sağlar.

Uyuzları Öldürmek İçin Yatağıma Ne Püskürtebilirim?

Isı uyuzları öldürebilir, bu nedenle bir buharlı temizleyici kullanmak yatağınızdaki istilayı gidermeye yardımcı olabilir. Ancak dezenfektan spreyler, yatağınızdaki akarları öldürmenin en yaygın kabul gören yoludur. Bununla birlikte, tüm nevresimlerinizi sıcak bir döngüde yıkayın ve yıkanamazlarsa yastıkları plastik bir poşet içinde 3 hafta saklayın.

Kaynak: Wikipedia

Böcek ilaçlama yaptırmak için sayfamızı ziyaret edin.