Sivrisinek, Birçok farklı sinek türü vardır. Burada yalnızca daha yaygın olanlar (haşere kontrolü söz konusu olduğunda) ele alınacaktır. Tedavi ve çare, türe ve koşullara bağlıdır. Sineklerin üreme yeri (varsa) önemlidir. Blowflies (Mavi Şişeler ve Yeşil Şişeler) türü sinekler için üreme yeri bir tür ceset olacaktır. Filtre veya Kanalizasyon Sinekleri durumunda ise herhangi bir nemli organik çamur olabilir (bir su sızıntısından kaynaklanabilir). Tarım arazilerinin yanındaki kırsal alanlarda (özellikle hayvan çiftliklerinde) yaşamak, periyodik sinek sorunlarına yol açabilir.

Diğer sinek türleri hakkında sorularınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Burada kapsananlar şunlardır:

  • > Karasinek ve Küçük Karasinek
  • > Meyve Sinekleri
  • > Filtre veya Kanalizasyon Sinekleri
  • > Blowflies (Mavi ve Yeşil Şişe Sinekleri)
  • > Küme Sinekler
sivrisinek hakkında bilgiler
Sivrisinek 2

Kara sinekler ve sivrisinekler arasındaki farklar

Bu sinekler dünya çapında yaygındır. Larvalar (kurtçuklar) çürüyen organik maddeler veya hayvan dışkısı ile beslenirler. Yetişkinler yumurta beslemek, çiftleşmek ve yumurtlamak için birkaç km yol kat edebilirler. Hastalık taşıyıcılarıdır. Yiyecekleri bozma, ev içi ve binalarda rahatsızlık verirler. Karasinek ve Küçük Ev Sinekleri, sivrisinekler, hayvan barınaklarında ve çöp kutularında da bir sorundur.

Blowflies (Mavi / Yeşil Şişeler ve Et Sinekleri)

Dünya çapında yaygın olan bu sineklerin larvaları etle beslenir. Yetişkinler üreme alanlarını aramak için kilometrelerce yol kat ederler. Kurtçuklar sorunlara neden olabilir ve yiyecek kaynağını bir kez taramaya hazır hale getirerek, bunu yapmak için uygun bir yer arayarak bırakır. Çöp bidonlarının sadece 2 haftada bir boşaltıldığı evsel çöplerde kurtçuklar ve sinekler problemdir. Hastalık taşıyıcılarıdırlar ve evlerde bulunan bir haşerenin yanı sıra mezbahalarda ve ilgili endüstrilerde bir sorundur.

Küme ve Sürü Sinekleri

Bu sinekler, evlerde, genellikle çatı katlarında çok sayıda bulunabilir ve bu da bina sakinlerini rahatsız eder. Kış aylarında kış uykusuna yatmak ve ilkbaharın başlarında uyanmak için sonbaharda girerler, bazen sıcak kış günlerinde ortaya çıkarlar. Bu zamanlarda bir rahatsızlık haline geldiklerinde tedavi gereklidir.

3 tür küme sineği vardır: en yaygın tür solucanlar üzerinde parazittir, diğer 2 tür ise Sonbahar Sineği ve Yeşil Küme Sineğidir, her ikisi de inek dışkısında bulunur. 3 tür de sonbaharda kış uykusuna yatmak için toplandıkları zamanlar haricinde yalnız yaşarlar.

Kış uykusuna yatmadan önce, binaların dışında, özellikle güneşli duvarlarda, çatı boşlukları, kiremit altı, pencere pervazları ve pencere kanat kutuları gibi yerlerde binlerce sineklik kümeler oluşturacak şekilde içeri girmeden önce toplanırlar. Karasineklerin binaya üremek veya beslenmek için değil, kış uykusuna yatmak için girdikleri bilinmektedir. Kış uykusu için geldiklerinde sağlık açısından tehlike oluşturmazlar. Bir hazırda bekleme yeri seçildikten sonra, sineklerin torunları dahi kış uykusu bölgesini kullanacaklardır. Yer bilgisi hafızası sonraki nesillere aktarılıyor gibi görünüyor. Bunun nasıl olduğu daha anlaşılmadı

Kaynak: Wikipedia

Böcek ilaçlama yaptırmak için sayfamızı ziyaret edin.