Türkiye’ de, kıyafet veya elbise güvesi istilası yaygın olarak görülmektedir.  Ülke genelinde bulunabilir, ancak en çok güney illerinde yaygındır. Özellikle saç ve tüylere zarar verebilir, ancak aynı zamanda baharat, tütün, kenevir ve derilerle de beslenir. Güve, genel adını, larvaların vücudu etrafında döndürdüğü ve beslendiği her yerde başını ve bacaklarını öne doğru iterek taşıdığı küçük ipeksi kılıftan alır.

Bazen şiddetli bir istilada, larvalar çok sayıda duvarda sürünerek kozalarını arkalarında sürükleyebilirler. Ev içi durumlarda Güve veya Halı Böceği hasarını ilk fark ettiğiniz zaman genellikle duran bir mobilya parçası hareket ettirildiğinde meydana gelir. Güve / Halı Böceği hasarı genellikle bozulmamış alanlardaki halılarda meydana gelir. Kuş ve kemirgen yuvaları, hayvan kalıntıları, eski yaban arısı / arı yuvaları ve ölü böcekler genellikle istilaların rezervuarlarıdır.

Yetişkin kılıf yapan elbise güveleri 2 cm kanat genişliğine sahiptir. Yetişkin, dokuma elbise güvesine göre biraz daha küçük ve kahverengimsidir ve kanatlarında 3 koyu lekeye sahiptir. Ancak kanat pulları yıprandığında bu noktalar daha az fark edilir hale gelir. Arka kanatlar daha küçüktür, daha hafiftir. Saç ve pullarla çevrilidir.

  • Erkekler dişilere göre daha küçük ve daha açık renklidir ve aktif uçarlar. Dişiler halsizdir ve sadece kısa mesafeler için uçarlar. Larvanın ilk torasik bölümü önce kahverengidir, daha sonra siyah olur ve uzunlamasına bir bantla bölünür. Dişiler yaklaşık 30 gün yaşar ve 100 ila 300 yumurta bırakır.
  • Larva aşaması (sıcaklığa bağlı olarak) 50 gün veya daha fazla sürer ve pupa evresine kozada geçilir. Yılda yaklaşık 2 kuşak vardır. Larva, kozası içinde dönebilir ve kozanın konumunu değiştirmeden her iki ucundan da gıda maddesi ile beslenebilir. Pupaya çok yaklaştığında larva kozadan çıkarılırsa larva ölür.
  • Larva nadiren doğrudan beslendiği malzeme üzerinde bir ağ örer, ancak genellikle kılıfını malzemeye ipek ipler aracılığıyla tutturur. Her iki ucu ipek ile mühürlendikten sonra kutu içinde gözleme gerçekleşir.
güve nedir
Güve 3

Güve Yaşam Döngüsü Nasıldır ?

Dışarıda bu böceğin yaşam döngüsü mevsimler tarafından düzenlenir; kapalı alanlarda yıl boyunca sürekli üreyebilir. Yumurtalar, dişi başına toplam yaklaşık 200 olmak üzere 6-8’lik gruplar halinde serilir. Larvalar koyu renklidir ve koyu kahverengi tüylerle kaplıdır. Son gövde bölümündeki iki kavisli diken, onu karakterize eder. Yetişkinler gibi larva da yoğun bir şekilde tüylerle kaplıdır. Larvalar, hayatlarının 35 ila 80 günü boyunca beş veya altı kabuk  değiştirme dönemi (erkek ise beş kez, dişiyse altı kez) geçirir. Larvaların karanlık yerlerde kalma eğilimi yüksektir. Larvalar yavrulaşmadan hemen önce göç etmeye başlarlar ve bu dönemde ev sahipleri tarafından sıklıkla karşılaşılırlar.

Bu daha yaşlı larvalar genellikle ağaç, mantar veya izolasyon gibi materyalleri kullanarak koza yapacak bir yer aradıkları için görülürler. Pupa dönemi yaklaşık 15 gün sürer. Bir yetişkinin eşi ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra yumurtalar bir besin kaynağının yanına bırakılır. Koşullar ideal ise 40-50 günde bir nesil tamamlanabilir.

güve yaşam döngüsü nasıldır
Güve 4

Güve Türleri

Un Böcekleri

Un Böceklerinin birkaç türü vardır, bunlardan en yaygın 2 tanesi: Şaşkın Un Böceği ve Pas-Kırmızı Un Böceğidir.

Un Böcekleri, esas olarak tahıl ürünlerinin zararlılarıdır ve genellikle fırınlarda, un değirmenlerinde ve bazen evlerde bulunur. Tahıllar dışında, yağlı tohum, yağlı kek, fındık, kuru meyve, baharat, çikolata, kemik ve diğer hayvansal ürünler gibi başka ürünler de saldırıya uğrayabilir. Kışın hayatta kalması için ısıtılmış bina gerektirir. Bunlarla bir mutfakta veya yiyecek dükkânında karşılaşabilirsiniz. Genellikle böceklerden elde edilen yumurtalar gıda maddelerinde, evcil hayvan mamalarında veya kuşyemlerinde bulunur. Ancak yiyecekler kullanılmadan uzun süre bırakılırsa veya depodan / dükkândan daha eski stoklar gönderilirse yumurtalar çatlama şansı elde eder ve yaşam döngülerini tamamlarlar. Bu, depolanan ürün zararlılarının çoğu için geçerlidir.

Deri Kara Böceği

Yetişkin deri kara böceği koyu kahverengidir ve yaklaşık 1 cm uzunluğundadır. Kanat kapaklarının taban kısımları yoğun bir şekilde kaba, soluk sarı tüylerle kaplıdır. Altı koyu nokta genellikle sarı banttadır. Vücudun ve bacakların alt yüzeyi ince sarı tüylerle kaplıdır. çok zararlı böcekler değillerdir fakat sizleri çok rahatsız edecek böceklerdir.

Kaynak: Wikipedia

Böcek ilaçlama yaptırmak için sayfamızı ziyaret edin.