Ev fareleri, nispeten büyük kulaklara ve küçük gözlere sahip gri veya kahverengi kemirgenlerdir.

Bir yetişkin yaklaşık 10 gr ağırlığındadır.  7.5-10 cm lik kuyrukları dahil yaklaşık 14-20 cm uzunluğundadırlar. Ev fareleri genellikle tahıl gevrekleri ile beslenmelerine rağmen, birçok çeşit yiyecek yer. Sık sık yemek yerler.

Farelerin keskin tat, duyma, koku alma ve dokunma duyuları vardır. Mükemmel tırmanıcılardır ve her türlü engebeli dikey yüzeye tırmanabilirler. Tel kablolar veya halatlar boyunca yatay olarak hareket edebilirler. Zeminden 30 cm yukarı düz bir yüzeye atlayabilirler. Bir kalemin sığacağı bir çatlaktan kayabilirler (çapı 1 cm den biraz daha büyüktür).

Tek bir yılda, bir dişi genellikle tek seferde her biri beş veya altı tane yavru olmak üzere beş ila 10 defa doğurabilir. Yavrular çiftleşmeden 19-21 gün sonra doğarlar ve 6- 10 hafta içinde olgunlaşırlar. Bir farenin ömrü yaklaşık 9 -12 aydır.

Fare nedir
Fare 3

Fare nasıl bir hayvandır

Fareler telaşlı beslenicilerdir. Zehirlere karşı sıçanlardan veya diğer kemirgenlerden şaşırtıcı şekilde daha dirençlidir. Fareler fazla yiyeceğe ihtiyaç duymazlar ve yedikleri gıdalardaki tüm nemi alabilirler, böylece çok su ihtiyaçları da olmaz. Fareler günlük sadece 2-5 gr yemek ile yaşayabilir. Bu yemler ve zehirler, bir fare istilasının tedavisi ve tamamen ortadan kaldırılması için mevcut seçeneklerin en iyisi olarak kabul edilmektedir. Teknisyen en az 2 ziyaret yapacaktır. 2. ziyarette, yemi ve popülasyon kontrolü yapacaktır.

fare nasıl bir hayvandır
Fare 4

Kaynak: Wikipedia

Böcek ilaçlama yaptırmak için sayfamızı ziyaret edin.