Dış mekanlarda çıyanlar, arazi malçları gibi nemli, korunan alanlarda ve toprakla temas eden eşyaların altında kalır. İç mekanlarda, genellikle süpürgeliklerin yakınında, kapı ve pencerelerin çevresinde görülürler. Ev çıyanı, sürünen boşluklarda, bodrum katlarında, garajlarda ve bazen bir evin diğer odalarında duvarlarda gezinirken görülebilir.

çıyan nedir
Çıyan 3

Çıyan Nasıl Bir Canlıdır ?

Çıyanın Boyutu: Binaların çevresinde bulunan çoğu çıyan, nadiren 5 cm den daha uzundur. Ancak güney ve güneydoğu bölgelerinde, birkaç tür 10-12 cm veya daha uzun boylu olabilir ve evlere ve diğer binalara girebilir.

çıyan nasıl bir canlıdır
Çıyan 4

Çıyanın Renkleri: Türe göre değişiklik gösterir. Çoğu kahverengimsi veya turuncu-kahverengidir.

Çıyanın Yaşamı: Çıyanlar nemli bölgelerde yaşayan yırtıcı hayvanlardır. Bu gece yaratıkları, geceleri böcekleri ve örümcekleri avlar. Çıyanlar, vücut bölümü başına yalnızca bir çift bacağa sahip olmaları, kırkayaklar ise vücut bölümü başına iki çift bacağa sahip olmaları bakımından çıyanlardan ayrılır. Gezinme alanlarında ve bodrum katlarında üreyebilen ev çıyanı dışında nadiren evlerin içinde görülürler. Ev çıyanı, son derece uzun bacakları ile tanınır.

Evinizi Çıyanlardan Nasıl Koruyabilirsiniz ?

-Evin dış cephesindeki çatlakları ve delikleri kapatmak, çıyanların girmesini önlemeye yardımcı olmalıdır.

-Malç ve sarmaşık gibi ağır bitki örtüsü, çıyan sayısını ve yiyecek arzını azaltmak için temelden uzak tutulmalıdır.

Ev çıyanları, bir profesyonel tarafından en iyi şekilde uygulanan ilaçlamalara ihtiyaç duyabilir.

Ev Çıyanı Nedir ?

Bu çıyan, Türkiye’nin her yerinde görülür. Açık havada ve kapalı alanlarda yaşar. Ev çıyanı nemli bodrumlarda, nemli dolaplarda ve banyolarda bulunur. Bazen bir veya daha fazla çıyan, bu karanlık alanlardan evin görülebilecekleri yaşam alanına doğru dolaşır.

Ev Çıyanı Nerede Yaşar ?

Ev çıyanı, en çok bodrum katları veya duvar boşlukları olan evlerde yaygın olacaktır. Havalandırmayı iyileştirmek, bu alanlarda nemi düşürmek için adımlar atmak yararlıdır ancak çıyanları tamamen ortadan kaldırmayabilir. Dış mekanlarda eski tahtalar, kutular, kompost yığınları, ağaç yığınları, taşlar, yaprak çöpleri, çim kırpıntıları vb. Gibi potansiyel barınaklar kaldırılmalıdır. Çok sayıda çıyan görüldüğünde, özellikle duvar boşluklarında, bodrum katında ve açık alanlarda bir haşere uzmanı tarafından uygulanan ilaçlamalar önerilebilir.

Ev Çıyanının Özellikleri

Ev Çıyanının Boyutu: 3-5 cm uzunluğa kadar.

Ev Çıyanının Renkleri:  Bacaklarda koyu bantlarla grimsi sarı renkte olur. Gövde üç koyu, uzunlamasına çizgiye sahiptir.

Ev Çıyanının Yaşamı: Ev çıyanı,  evdeki en korkunç haşerelerden biri olabilir. Görünüşü de korkunçtur. İnce gövdenin her iki tarafında çok sayıda çok uzun bacak bulunur ve çok hızlı hareket eder, bu da birçok ev sahibi için rahatsız edici olabilir. Ancak bu çıyan zararsızdır ve aslında evde bulunan örümcekler ve böceklerle beslenen faydalı bir yaratıktır.

Kaynak: Wikipedia

Böcek ilaçlama yaptırmak için sayfamızı ziyaret edin.