Akrepler, Türkiye’de yaygın olarak bulunur. Türkiye’de bulunan türlerden çok azı tehlikelidir. Tehlikeli olanlar da bile, yalnızca küçük çocuklar ve yaşlılar bu türden ölümcül bir sokma riski altındadır. Bununla birlikte, herhangi bir akrep sokması, böcek sokmalarına alerjisi olan herkes için ciddi olabilir. Tüm sokmalara bir doktor bakmalıdır.

Akrep Özellikleri

Akreplerin Boyutu: Türler arasında değişir. Yetişkinleri ortalama 4-5 cm arasındadır.

Akreplerin Renkleri: Sarı, mavi, kırmızımsı kahverengi ve siyah arasında büyük farklılıklar gösterebilir.

Akreplerin Yaşamı : akrepler, öncelikle böceklerle beslenen yırtıcı hayvanlardır. Yiyecek veya uygun barınak aramak için dış çatlaklardan binaların içine girerler. İçeri girdikten sonra, birisinin akrep sokmasına neden olacak şekilde onlarla temas kurabileceği kıyafetlerin, ayakkabıların veya bir yatağın içinde dolaşabilirler. Bir akrebin üzerine çıplak ayakla basmak, sokulmanın başka bir yaygın yoludur.

Akrep sokarsa ne yapmalı

Bugün, tahmini 1.500 akrep türü dünya üzerinde yaşamaktadır. Bununla birlikte, burada  sadece 90 akrep türü bulunabilir. Hiç kimse bu korkunç görünümlü yaratıklardan biri tarafından sokulmak istemez. Akrep zehirinde bulunan nörotoksinler, hafif dozlarda bile merkezi sinir sistemine saldırabilir. Akrep sokması ne kadar ciddidir ve sokulursa ne yapmalısınız?

akrep nedir
Akrep 2

Akrepler neden sokmaktadır?

Bir akrep tarafından sokulmaktan kaçınmanın etkili bir yolu, neden soktuklarını anlamaktır. Akrepler avcıdır. Karakteristik olarak çengelli kuyruklarında bulunan zehirlerini, besledikleri küçük böcek avını felç etmek ve kendilerini avcılara karşı korumak için kullanırlar. Akrep avını hareketsiz hale getirdikten sonra, avını diğer ayırt edici özelliği olan belirgin pençeleriyle kavrayıp, parçalar.

Nadir de olsa akrepler bazen insanları sokar. Elbette, ne kadar agresif olursa olsun, akrepler muhtemelen insanları bir ziyafetin tadını çıkarma umuduyla sokmazlar. İnsan sokmaları çoğu zaman akrebin savunma duygusundan kaynaklanır. Sokmaları, saldırıya veya ezilmeye karşı en iyi savunmalarıdır.

Akrep sokmasının belirtileri

Mayo clinic’e göre, bir akrep sokmasının normal semptomları şunları içerebilir:

-yoğun olabilen ağrı,

-sokmanın etrafındaki alanda uyuşma ve karıncalanma,

-sokmanın etrafındaki bölgede hafif şişlik,

Mayo clinic ayrıca, sık sık sokulan çocuklarda görülen daha şiddetli ve yaygın zehir etkilerinin belirti ve semptomlarının şunları içerdiğini söylüyor:

-nefes almada güçlük,

-kas seğirmesi veya kasılma,

-olağandışı baş, boyun ve göz hareketleri,

-salya akıntısı,

-terlemek,

-mide bulantısı ve kusma,

-yüksek tansiyon (hipertansiyon),

-hızlanmış kalp atış hızı veya düzensiz kalp atışı,

-huzursuzluk veya heyecanlanma veya teselli edilemez ağlama (çocuklarda)

Akrep soktuğunda ne yapmalısınız?

Acı verici olsa da, en yaygın akrep sokmalarının tıbbi tedaviye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, semptomlar şiddetliyse (yukarıda açıklandığı gibi),  belirti ve semptomlarınıza göre gerekli tedavi önlemlerini belirleyebilecek bir doktora görünmenizi öneririz.

Kaynak: Wikipedia

Böcek ilaçlama yaptırmak için sayfamızı ziyaret edin.