Akar böceği ; Akar ya da mayt İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenir. İnsan vücudunda milyarlarca akar yaşamaktadır. En çok halı, koltuk, yatak ve tüylü veya kirli ortamlarda bulunur. Türkiye’de hangi akar türleri vardır sorusunun cevabı yonca akarı, un akarı ve mobilya akarı türleri vardır olacaktır.

Yonca Akarı Nedir ?

Sonbahar yaklaştıkça ve hava soğudukça, bu böcekler bazen pencere çerçevelerindeki çatlaklardan vb. Binalara taşınırlar. Halk sağlığı açısından önemi olmamalarına, tekstil veya gıda maddelerine zarar verememelerine rağmen, oldukça büyük sayılara ulaşarak rahatsız edici olabilirler. Etkili bir böcek ilacı ile profesyonel tedavi gerekir. Ve mümkünse pencerelere, kapılara ve hava boşluklarına yakın bitki örtüsünün kaldırılması genellikle gereklidir.

akar nedir
Akar 2

Un Akarı ve Mobilya Akarı nedir ?

Bu akarlar 0,5 mm’ den daha küçüktür. Yarı saydam açık devetüyü renkli, kanatsız ve oval şekillidirler.

Un akarları, un, tahıl ürünleri, peynir, kurutulmuş meyveler vs.’de bulunur. Mobilya akarları, Un Akarı ile aynı gıdalarda, buğday, saman ve mobilyaların dolgu malzemelerinde bulunur.

Kitap Biti nedir?

Kitap bitleri (psositler)  küçük (yaklaşık 1 mm uzunluğunda) gri veya kahverengi böceklerdir. Yiyecek dolapları, üzerlerine un, süt, toz, şeker veya irmikten oluşan ambalajları istila ederler. Gıdanın kendisi kusurlu değildir. Psositlere kötü hijyen neden olmaz ve çoğu durumda, gıdanın üretildiği yerlerde bulunmuyorsa, evlerde bulunan psocid türü istila sebebidir. Psocidler ayrıca kitap böceği olarak da bilinir çünkü bazı böcek türleri kitap ve kürk gibi hassas malzemelere çekilir. Burada önemli hasara neden olabilirler.

Kitap Biti nerede yaşar ?

Kitap Biti (veya psocidler), genellikle hayvan yuvalarında, ağaç gövdesi yarıklarında, ağaç kabuğunun altında veya yapraklarda bulunabilen yaygın ancak zararsız bir böcektir. Bununla birlikte, evdeki zararlı böcekler kadar gıda üretimi veya perakende satış yapan yerlerde de bulunabilmesi nedeniyle iyi bilinirler. Yeni sıva yapılmış duvarlarda büyük bir baş belası olabilirler. Kitap Biti (ve Mantar Böcekleri) kurudukça yeni alçı üzerinde büyüyen mikroskobik kalıntılarla beslenir. Bu kuruma işlemi birkaç yıl sürebilir. Kapsamlı havalandırma ve ısı eşliğinde profesyonel tedavi gereklidir.

Evde kitap biti neden olur ?

Genellikle mutfaklarda bulunan sıcaklık ve nemden, özellikle de mutfak dolaplarının karanlığından etkilenirler. Un dahil olmak üzere bazı yiyecekler doğal olarak biraz nem içerir ve burada psositlerin sayısının hızla artması muhtemeldir. Ayrıca nemli koşullarda gelişen mikroskobik mantar ve küflerden de beslenirler. Banyolar da ideal koşulları sağlar. Evdeki banyo, mutfak ve diğer odalardaki mevcut nem yetersiz havalandırmadan kaynaklanabilir – bu durum büyük olasılıkla yaz aylarında görülür.

Kitap Bitinin zararları nelerdir ?

Kitap biti (Psositler), büyük sayılara ulaşarak gıdaları kirletmesine rağmen az sayıda olduklarında doğrudan zarar vermezler. Ayrıca, hala nemli olabilecek yeni alçı üzerinde toplandıkları da bilinmektedir. Yine minik bakteri ve küfler tarafından çekildikleri için herhangi bir zarar vermezler.

Kuş Biti

“Kuş bitleri”, “Tropikal kümes akarları” veya “Sığırcık Akarları”, Macronyssidae akarları ailesinden Ornithonyssus bursayı tanımlamak için kullanılan yaygın isimlerdir. Kuş bitleri en çok İlkbahar ve Yaz başında aktiftir. Genellikle kuşlar yuvayı terk ettiğinde ve akarların beslenecek bir şeyleri kalmadığında sorun oluştururlar. Beslenecek kuş kalmayınca yayılacaklar ve diğer hayvanlarla besleneceklerdir. Küçük ama son derece hareketli, gözle zar zor görülebilen, sekiz bacaklı (6 olan larva hariç), oval şekilli ve seyrek kısa tüylerle kaplıdırlar. Güvercinler, sığırcıklar, serçeler ve kümes hayvanları gibi yaygın kuşların kanıyla beslenirler.

Kuş biti nasıl fark edilir ?

Kuş bitlerinin renkleri yarı saydamdır, bu da kan alınana ve sindirilene kadar ciltte tespit edilmesini zorlaştırır. Kan emince kırmızımsı ila siyahımsı görünürler.  Açık renkli bir tavan veya duvarda gezinirken görünebilirler. Yavaş hareket ederler. Akarlar, tüysüz yavruların yanı sıra yetişkin kuşlarla da beslenir ve kuşlar tarafından kullanılan büyük miktardaki yuva malzemesi, akarlara gelişmeleri için ideal bir ortam sağlar. Akarlar kısa bir yaşam döngüsüne sahiptir (yaklaşık 7 gün) ve hızla büyük popülasyonlar oluşturabilirler.

Genç kuşlar yuvayı terk ettiğinde veya öldüğünde, uygun bir ev sahibi olmadığında birçok akar (genellikle on binlerce) geride kalır ve bunlar yuvadan eve doğru yeni konakçı arayışı içinde yayılır. Akarların çoğu, bir kuş barındırıcısından kan yemeden 3 hafta içinde ölür. Karşılaştıkları insanları ısırırlar ama insan kanıyla yaşayamazlar. Yeni bir kuş konağı ararken ‘test ısırmalarının’ bir sonucu olarak, akarlar tükürük enjekte eder. Bu, kızarıklıklar ve yoğun kaşıntı ile şiddetli tahrişe neden olabilir. Isırıkların kaşınması ikincil enfeksiyonlara neden olabilir.

Kuş bitleri hangi hastalıkları bulaştırır ?

Kuş bitleri, herhangi bir bulaşıcı hastalığın bulaşması ile ilişkili değildir. Isırıkların teşhis edilmesi genellikle zordur ve diğer bazı eklembacaklıların ısırıklarıyla karıştırılabilir. Kuş akarlarının en büyük etkileri genellikle akarların giriş noktasına yakın odalarda yaşanır. Akarların tercih ettikleri herhangi bir vücut bölgesi yoktur. Derinin altında yaşamazlar ve insanlar üzerinde bir istila sürdüremezler.

Bununla birlikte, akarların kuşla ilgili kaynağı ortadan kalkmadıkça sorun devam edecektir. İstila kontrol altına alınana kadar, bina sakinleri önemli ölçüde rahatsızlık yaşayabilir. Ayrıca, ciltte sürünen akar hissi bazı insanları tahriş eder. Bir böcek ilacı kullanılarak profesyonel tedavi gereklidir ve mümkünse kuş yuvasını kaldırmak tek çözümdür. Kuşun çatıya giriş noktalarının bloke edilmesi de gereklidir.

Kaynak: Wikipedia

Böcek ilaçlama yaptırmak için sayfamızı ziyaret edin.